xy

xy

piątek, 22 czerwca 2018

MENACHEN BEGIN - ŻYDOWSKI TERRORYSTA I LAUREAT POKOJOWEJ NAGRODY NOBLA    Jakiś czas temu przechodząc przed Uniwersytetem Warszawskim na Krakowskim Przedmieściu, ujrzałem duże plansze przedstawiające wybitnych absolwentów tejże uczelni, a absolwentów było wielu, ale "żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu". Jak się okazuje jednym z najwybitniejszych - a jakże, był (choć zdrajca, bandzior i terrorysta)  laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1978), premier Izraela (1977-83) były żołnierz Armii Andersa - Menachen Begin (Mieczysław Biegun), studia na Wydziale Prawa i Administracji ukończył w 1935 r. O tym, jak przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla już pisałem, proszę rzucić okiem http://buteobuteo.blogspot.com/2017/05/kto-przyznaje-pokojowa-nagrode-nobla.html 
Wracamy do Begina, urodził się w Brześciu, edukacje rozpoczął od gminnej żydowskiej szkółki cheder, następnie kontynuował naukę w religijnej szkole Techkemoni, należał też do syjonistycznego ruchu harcerskiego Haszomer Hacair, mając 14 lat, zaczął naukę w polskiej szkole państwowej, później  były studia na UW. Begin przez całe życie przestrzegał zasad religijnych  związanych z ortodoksyjnym judaizmem talmudycznym, później w Palestynie, gdy rozpoczął działalność terrorystyczną używał pseudonimu  Rabbi Haim Sussover.  Od 16 roku życia związał się ze syjonistycznym  ruchem radykalnym Betar, którego przywódcą został w 1938, brał udział w szkoleniach wojskowych organizowany dla Żydów przez polski rząd sanacyjny, działał również w Czechach, po wybuchu wojny uciekł do Wilna, gdzie został aresztowany przez NKWD, po czym zesłany na Syberię, w czerwcu 1941 przesłany do obozu pracy w Peczorze. W 1942 został  zwolniony na mocy układu Sikorski- Majski i wstąpił do Armii Andersa. Po przybyciu do Palestyny w 1942 wraz z kilkusetną grupą żołnierzy narodowości żydowskiej zdezerterował (ogólna liczba  żydowskich  dezerterów, czym szczyci się oficjalna strona muzeum Polin, szacowana jest na 3 tys.). Kulisy tych masowych dezercji to już inna sprawa. 


                                               Więzienie w Wilnie                 


Na miejscu w Palestynie, Begin wznawia swą działalność i wstępuje  do podziemnej, terrorystycznej organizacji Irgun (Ecel), która powstała w 1931 w wyniku rozłamu innej syjonistycznej organizacji paramilitarnej Hagana. W 1944 Begin obejmuje dowództwo Irgunu  i pozostanie w podziemiu aż do utworzenia państwa Izrael. Wnikliwie studiował metody i doświadczenia   walki w Irlandzkiej wojnie o niepodległość, jak i działania Indyjskiego Ruchu Niepodległościowego, które chciał wykorzystywać w walce z Brytyjczykami.  Celem Irgunu było zmuszenie do opuszczenia Brytyjczyków z tzw. Mandatu Palestyny. We współpracy z inną grupą terrorystyczną Lehi, dokonywali zarówno ataków partyzanckich, jak i zamachów terrorystycznych na różnorakie placówki brytyjskie. Najbardziej znanym aktem terrorystyczny zleconym przez Begina, był zamach na hotel King Dawid w Jerozolimie 12 VII 1946.
        Hotel King Dawid był siedzibą centralnych urzędów brytyjskich i władz mandatowych Palestyny. W piwnicy podłożono bombę, której wybuch spowodował zawalenie południowego skrzydła hotelu, bilans;  91 zabitych 45 rannych, rożnych narodowości. 
                                                            

  
                                                      List gończy 

Między 1944 a 1948 dokonano wiele zamachów: na budynki wywiadu brytyjskiego w Hajfie i Jerozolimie, ambasadę brytyjską w Rzymie, kluby oficerskie w Jerozolimie, Wiedniu i Niemczech. Atakowane bywały miejsca zamieszkania żołnierzy brytyjskich i ich rodzin. W lipcu 1947 Begin wydał rozkaz powieszenia dwóch porwanych sierżantów brytyjskich w ramach odwetu na antyterrorystyczne działania Anglików. 

                                                             
     
   
    Organizacja Begina prowadziła też oczywiście działalność zbrojną i terrorystyczną wymierzoną w ludność arabską Palestyny, doprowadziło to do masowego opuszczania ziemi przez jej rdzennych mieszkańców.  Należałoby przede wszystkim wspomnieć o masakrze Dajr Jasin, która miała miejsce 9 kwietnia 1948, gdzie dowodzone przez Begina siły Irgunu przy udziale bojówkarzy z Lehi w sile 120 ludzi dokonali masakry na arabskiej ludności cywilnej. Liczba ofiar (w tym kobiet i dzieci) szacowana jest na 246, choć liczby różnią się w zależności od źródeł .                   
                                          
                                                     Dair Jasin            
                                                                      
  No i proszę, bandzior, który miał  krew na rękach wielu niewinnych ludzi, oficjalnie nigdy niepotępiony został premierem Izraela oraz laureatem  Pokojowej Nagrody Nobla (!), mało tego UW jest dumny z wybitnego absolwenta. Skandalem jest, iż w gmachu Audytorium  Maximum   Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. zainstalowano marmurową tablice z napisem po polsku i hebrajsku: "Menachen Begin, mąż stanu, premier państwa Izrael, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, absolwent wydziału prawa UW w 1935 r." 30 V ubiegłego roku Szymon Weiss w auli UW wygłosił wykład - M.Begin laureat  Pokojowej Nagrody Nobla, premier Izraela i absolwent UW. Wszystko pod patronatem uczelni i oczywiście Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego !                                                     
                                                            
                                                       
                                                                                                                                                                                                                                       Buteobuteo

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz