xy

xy

środa, 3 maja 2017

KTO PRZYZNAJE POKOJOWĄ NAGRODĘ NOBLA ?

                                               
                      
 

    Przyznawanie Nagrody Nobla wzbudza często kontrowersje, np. w 2016 r. w dziedzinie literatury otrzymał ją Bob Dylan. W tym roku murowanym kandydatem do tej nagrody jest pewien brukselski policjant, który wypisując mandaty niepopełnienia błędów ortograficznych. Nie przyznaje się nagrody w dziedzinie matematyki, gdyż jak wieść niesie ukochana Alfreda Nobla, puściła się z dobrze zapowiadającym się matematykiem. Nagrody przyznawane są w Sztokholmie, z wyjątkiem Pokojowej Nagrody Nobla, którą honorują w stolicy Norwegii - Oslo. W tej kategorii również nie obywa się bez niespodzianek.
                                                                                         
  Warto wiec chyba zadać sobie pyta kto przyznaje Pokojowa Nagrodę Nobla ?  W internecie można znaleźć artykuł  Newsweeka czy portalu TVN 24, można , ale szkoda czasu, gdyż powinniśmy poznać prawdę. Korzystam głównie z materiałów opublikowanych  przez François Asselineau (przewodniczącego francuskiej partii UPR). Kto zatem przyznaje Pokojowa Nagrodę Nobla ? Czy są to eksperci od prawa międzynarodowego, czy uznane światowe autorytety a może ludzie działający na rzecz pokoju na świecie ? Odpowiedz jest jedna - nie. Otóż nagrodę przyznaje-Norweski Komitet Noblowski (Den Norske Nobelkomite) w Oslo, składający się z 5 członków.Wszyscy są Norwegami, wybierani są przez parlament i reprezentują rożne partie polityczne. Przewodniczącym był (obecnie zastąpiony przez Kaci Kullmann Five) Torbjorn Jangland. Tak jak trzech muszkieterów było czterech, tak Komitet Noblowski składa się z osób sześciu. Szóstym do 2014 był sekretarz Instytutu Noblowskiego Geir Lundestad, piastujący tę funkcję 24 lata (!). Przyglądał on się pracom Komitatu, a jak było trzeba, to mówił, co trzeba, albowiem należy nadmienić, iż 5 członków Komitetu to tylko zwykli posłowie. Kim jest szara eminencja, działający z tylnego krzesła sekretarz ?
                                                                                     To on, oczywiście na drugim planie, z przodu
Thorjorn Jangland .


                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                          Geir Lundestad w latach 1978-83   był pracownikiem naukowym na Uniwersytecie w Harvardzie, w 1988 r. został zaproszony do współpracy naukowej  przez Woodrow Wilson International Center w Waszyngtonie. Jest to think tank amerykański założony przez Kongres USA, finansowany przez Departament Stanu i prezydenta USA. W radzie nadzorczej zasiadała Hilary Clinton, a obecnie John Kerry. W 1990 r. Geir Lundestat został nominowany na stanowiska dyrektora Instytutu Noblowskiego i sekretarza Komitetu Noblowskiego. Jak podawała norweska prasa, przy glosowaniu nad przyznaniem Nagrody Nobla Barackowi Obamie, trzech członków Komitetu opowiedziało się przeciw, decyzję podjął więc pan Lundestad. Inna anegdota, gdy nagrodę przyznawano Unii Europejskiej, pani Agot Valle (przeciwniczka UE) nagle zachorowała, mimo jej absencji glosowanie doszło do skutku i do tego tak jak trzeba. Przyznawane Nagrody często wzbudzały kontrowersje i   zdziwienie: UE, AL Gore, Barack Obama, otrzymywali ją też ludzie raczej mało znani, o których nie wiedzieliśmy zbyt wiele. W 2011 r. noblistką została Ellen Johnson-Sirleaf liberyjska ekonomistka, zmuszona do emigracji do USA ze względów na prześladowania polityczne. Ukończyła Uniwersytet Harvard, pracowała w strukturach Banku Światowego oraz Citibanku. Odznaczona przez Busha Medalem Wolności, powróciła do Liberii, została prezydentem i dostała Nobla. Inna pani, Tawakkul  Karmen z Jemenu, uczestniczka rewolucyjnego ruchu finansowanego przez USA (udowodniono jej kontakty z CIA) -  Nobel 2011 r. W 2015 r. laureat to: Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego, nagroda za budowanie demokracji po rewolucji w Tunezji ("wiosna arabska"). Jeszcze jedna ciekawostka, dość dawno, bo w 1978 laureatem Pokojowej Nagrody był urodzony w Brześciu- Menachin Begin. Niewielu pamięta, iż swego czasu Brytyjczycy poszukiwali go jako-terrorystę nr 1. Otóż należący do grupy terrorystyczno- syjonistycznej Irgun, Begin organizował zamach bombowy na hotel King David w Palestynie (1946) W wyniku eksplozji zginęło wówczas 91 osób rożnej narodowości (głownie Arabów i Brytyjczyków) a ciężko rannych szacowano na ok. 50, to tylko taka dygresja, przypomnienie z historii. A kto w tym roku otrzyma Pokojowa Nagrodę Nobla ? To zależy, z której strony powieje wiatr, bo kandydatów jest kilku.                
               


                                                                              buteobuteo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz