Jakiś czas temu przechodząc przed Uniwersytetem Warszawskim na Krakowskim Przedmieściu, ujrzałem duże plansze przedstawiające wybitnych absolwentów tejże uczelni, a absolwentów było wielu, ale "żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu". Jak się okazuje jednym z najwybitniejszych - a jakże, był (choć zdrajca, bandzior i terrorysta) laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1978), premier Izraela (1977-83) były żołnierz Armii Andersa - Menachen Begin (Mieczysław Biegun), studia na Wydziale Prawa i Administracji ukończył w 1935 r. O tym, jak przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla już pisałem, proszę rzucić okiem http://buteobuteo.blogspot.com/2017/05/kto-przyznaje-pokojowa-nagrode-nobla.html
Wracamy do Begina, urodził się w Brześciu, edukacje rozpoczął od gminnej żydowskiej szkółki cheder, następnie kontynuował naukę w religijnej szkole Techkemoni, należał też do syjonistycznego ruchu harcerskiego Haszomer Hacair, mając 14 lat, zaczął naukę w polskiej szkole państwowej, później były studia na UW. Begin przez całe życie przestrzegał zasad religijnych związanych z ortodoksyjnym judaizmem talmudycznym, później w Palestynie, gdy rozpoczął działalność terrorystyczną używał pseudonimu Rabbi Haim Sussover. Od 16 roku życia związał się ze syjonistycznym ruchem radykalnym Betar, którego przywódcą został w 1938, brał udział w szkoleniach wojskowych organizowany dla Żydów przez polski rząd sanacyjny, działał również w Czechach, po wybuchu wojny uciekł do Wilna, gdzie został aresztowany przez NKWD, po czym zesłany na Syberię, w czerwcu 1941 przesłany do obozu pracy w Peczorze. W 1942 został zwolniony na mocy układu Sikorski- Majski i wstąpił do Armii Andersa. Po przybyciu do Palestyny w 1942 wraz z kilkusetną grupą żołnierzy narodowości żydowskiej zdezerterował (ogólna liczba żydowskich dezerterów, czym szczyci się oficjalna strona muzeum Polin, szacowana jest na 3 tys.). Kulisy tych masowych dezercji to już inna sprawa.
Więzienie w Wilnie
Na miejscu w Palestynie, Begin wznawia swą działalność i wstępuje do podziemnej, terrorystycznej organizacji Irgun (Ecel), która powstała w 1931 w wyniku rozłamu innej syjonistycznej organizacji paramilitarnej Hagana. W 1944 Begin obejmuje dowództwo Irgunu i pozostanie w podziemiu aż do utworzenia państwa Izrael. Wnikliwie studiował metody i doświadczenia walki w Irlandzkiej wojnie o niepodległość, jak i działania Indyjskiego Ruchu Niepodległościowego, które chciał wykorzystywać w walce z Brytyjczykami. Celem Irgunu było zmuszenie do opuszczenia Brytyjczyków z tzw. Mandatu Palestyny. We współpracy z inną grupą terrorystyczną Lehi, dokonywali zarówno ataków partyzanckich, jak i zamachów terrorystycznych na różnorakie placówki brytyjskie. Najbardziej znanym aktem terrorystyczny zleconym przez Begina, był zamach na hotel King Dawid w Jerozolimie 12 VII 1946.
Hotel King Dawid był siedzibą centralnych urzędów brytyjskich i władz mandatowych Palestyny. W piwnicy podłożono bombę, której wybuch spowodował zawalenie południowego skrzydła hotelu, bilans; 91 zabitych 45 rannych, rożnych narodowości.
List gończy
Między 1944 a 1948 dokonano wiele zamachów: na budynki wywiadu brytyjskiego w Hajfie i Jerozolimie, ambasadę brytyjską w Rzymie, kluby oficerskie w Jerozolimie, Wiedniu i Niemczech. Atakowane bywały miejsca zamieszkania żołnierzy brytyjskich i ich rodzin. W lipcu 1947 Begin wydał rozkaz powieszenia dwóch porwanych sierżantów brytyjskich w ramach odwetu na antyterrorystyczne działania Anglików.
Organizacja Begina prowadziła też oczywiście działalność zbrojną i terrorystyczną wymierzoną w ludność arabską Palestyny, doprowadziło to do masowego opuszczania ziemi przez jej rdzennych mieszkańców. Należałoby przede wszystkim wspomnieć o masakrze Dajr Jasin, która miała miejsce 9 kwietnia 1948, gdzie dowodzone przez Begina siły Irgunu przy udziale bojówkarzy z Lehi w sile 120 ludzi dokonali masakry na arabskiej ludności cywilnej. Liczba ofiar (w tym kobiet i dzieci) szacowana jest na 246, choć liczby różnią się w zależności od źródeł .
Dair Jasin
No i proszę, bandzior, który miał krew na rękach wielu niewinnych ludzi, oficjalnie nigdy niepotępiony został premierem Izraela oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla (!), mało tego UW jest dumny z wybitnego absolwenta. Skandalem jest, iż w gmachu Audytorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego w 2001 r. zainstalowano marmurową tablice z napisem po polsku i hebrajsku: "Menachen Begin, mąż stanu, premier państwa Izrael, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, absolwent wydziału prawa UW w 1935 r." 30 V ubiegłego roku Szymon Weiss w auli UW wygłosił wykład - M.Begin laureat Pokojowej Nagrody Nobla, premier Izraela i absolwent UW. Wszystko pod patronatem uczelni i oczywiście Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego !
Buteobuteo